Pľúcna embólia, ktorej základom je najčastejšie tromboembolická choroba, znamená náhle upchatie pľúcnej tepny (artérie pulmonalis) uvoľnenou krvnou zrazeninou (embolus).
Embolus je vlastne uvoľnená zrazená krv (trombus) z veľkých žíl systémového obehu alebo dutín pravého srdca, ktorú krvný prúd zanesie do pľúcnej artérie, resp. do jej vetiev. Zriedkavejšie býva príčinou pľúcnej embólie vzduchová bublina, tukové kvapky, či úlomky nádorovej masy.
Pľúcna embólia patrí medzi najčastejšie kardiovaskulárne príčiny úmrtnosti obyvateľstva vo vyspelých krajinách sveta. Po ischemickej chorobe srdca a cievnej mozgovej príhode jej patrí tretie miesto medzi kardiovaskulárnymi príčinami úmrtnosti. Častá je najmä u hospitalizovaných či dlhodobo ležiacich (imobilných) pacientov. Najviac ohrození sú pacienti so srdcovým zlyhávaním – tzv. dekompenzovaní kardiaci, ďalej ľudia trpiaci na žilové ochorenie, tzv. hĺbkovú flebotrombózu, ktorá môže prebiehať skryte (latentne). A častá je aj u ľudí s chronickou arytmiou, najmä fibriláciou predsiení. Embólia pľúcnice sa môže ďalej vyskytnúť pri infarkte myokardu, nádorových ochoreniach, po operáciách, závažných úrazoch, najmä po zlomeninách veľkých kostí, rozsiahlych krvácaniach a podobne. Následkom pľúcnej embólie môže byť infarkt pľúc, ktorý sa prejavuje vykašliavaním krvi a na röntgenovej snímke je viditeľné zatienenie (infiltrát). Klinické prejavy pľúcnej embólie závisia od jej rozsahu. Malé, tzv. mikroembólie, sa takmer ani nemusia prejaviť klinickými príznakmi. Naopak, rozsiahla (masívna) embólia, môže mať akútny priebeh s kolapsom, bezvedomím a náhlou smrťou.
Najčastejšie prejavy pľúcnej embólie v praxi sú:
- náhly pocit nedostatku vzduchu, úzkosť a strach, bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže napodobňovať bolesť pri infarkte myokardu, zrýchlená činnosť srdca (tachykardia), prehĺbené a zrýchlené dýchanie, bývajú modrasté (cyanotické) pery, môže byť prítomný dráždivý kašeľ.
Pľúcna embólia je akútny stav, a preto si vyžaduje urgentnú lekársku pomoc a odbornú liečbu formou hospitalizácie.
Zásady zdravej životosprávy v prevencii pľúcnej embólie a tromboembolizmu:
- jednou z hlavných zásad prevencie je pohyb, t.j. nedovoliť krvi aby stagnovala, čiže “rozprúdiť” krvný obeh pravidelnými pohybovými aktivitami – viac chodiť pešo, hýbať sa, cvičiť, športovať. Pravidelným pohybom (tréningom) zvýšime nielen kondíciu a výkonnosť srdca ako pumpy, ale aj zlepšíme pružnosť (elasticitu) ciev a reologické vlastnosti krvi (jej viskozitu a prúdenie). Ak máme nadváhu, je potrebné zredukovať kalorický príjem a odbúrať nadbytočné kilá zvýšenou pohybovou a fyzickou aktivitou. Obmedziť hlavne kalorické jedlá ako sú tuky a jednoduché cukry, konzumovať veľa zeleniny, ovocia a prijímať dostatok vlákniny.Veľmi dôležité je piť dostatočné množstvo vody, obyčajnej pitnej vody aspoň 2 až 3 litre denne. Jednak preto, aby nebola krv “hustá”, a aby sa toxické látky a splodiny metabolizmu ľahšie vylučovali z tela. Ak je už prítomné nejaké žilové ochorenie, najčastejšie varixy (kŕčové žily) a hemoroidy (zlatá žila), je potrebné správne ich liečiť, predchádzať ich opakovaným zápalom a zhoršovaniu ich rozsahu. Práve oni sú najčastejšou príčinou tvorby krvných zrazenín, t.j. zdrojom trombov. To isté platí o správnej liečbe a odbornom sledovaní stavu pri chronickej fibrilácii predsiení.
Z prírodných produktov Energy je vhodnou prevenciou:
- KOROLEN - bylinný koncentrát, ktorý harmonizuje srdcovo-cievny systém, pôsobí regeneračne a detoxikačne. Dávkovanie je už “chronicky” známe, ale pre úplnosť informácie si ho zopakujme: Na začiatku užívania (v prvých dňoch) sú dávky nižšie, t.j. 2 až 3 x denne 2-3 kvapky najlepšie v pohári vody, neskôr, obvykle po 7-10 dňoch, sa dávka zvyšuje na 2 až 3 x denne 5-6 kvapiek (maximálna odporúčaná denná dávka je 3 x 7 kvapiek). Prípravok (podobne ako väčšina ostatných) sa užíva 3 týždne, potom nasleduje 1 týždeň prestávka a v užívaní sa pokračuje ďalšie 3 týždne. Trojtýždňový cyklus užívania, vždy s týždňovou prestávkou, sa niekoľkokrát po sebe opakuje. Potrebný je dostatočný príjem tekutín, t.j. 2-3 litre vody denne.
- CYTOSAN – tento čistý prírodný produkt ako bohatý zdroj humátov pôsobí hĺbkovo detoxikačne na cievny systém a zároveň zlepšuje reologické vlastnosti krvi, čím bráni jej nadmernej zrážanlivosti a tvorbe trombov. Odporúčané dávkovanie je 1-2 krát denne 1 kapsula.
- Ako tzv. nadstavbový doplnok výživy je vhodný prípravok VITAMARIN. Je to rybí tuk z morskej rybičky Engraulis japonicus. Obsahuje najmä nenasýtené mastné kyseliny omega 3, ktoré pomáhajú odbúravať cholesterol a tuky uložené v cievach. Zlepšuje sa ich priechodnosť a elasticita. Užíva sa 2 až 3 x denne 2 kapsuly.
- Ďalším vhodným prostriedkom na zlepšenie metabolizmu a odbúravanie tukov je CELITIN, ktorý okrem zlepšenia metabolizmu a spaľovania tukov pomáha odstrániť únavu a upraviť hladinu cholesterolu. Tá býva často zvýšená práve u ľudí s nadváhou. Obvyklé dávkovanie Celitinu je 1 kapsula denne ráno.
- Ďalším vhodným prírodným produktom je FYTOMINERAL, ktorý je koncentrátom koloidných minerálov. Tieto sú potrebné okrem iného na stabilizáciu bunkových membrán srdcového svalu a jeho prevodového systému (najmä horčík, vápnik a draslík). Pomáhajú tiež správnemu priebehu biochemických reakcií v tele ako katalyzátory (túto funkciu plní najmä zinok), chróm zasa podporuje tvorbu inzulínu a spaľovanie cukru a kalórií.Dávkovanie je 20-30 kvapiek denne, najlepšie tak, že ich rozpustíme v 2 litroch pitnej vody, ktorú počas dňa vypijeme.
MUDr. Július ŠÍPOŠ
Článok sme prevzali z webu spoločnosti Energy s.r.o.