Výroba mastichy je rodinná záležitosť a vyžaduje prácu a pozornosť po celý rok. V decembri pestovatelia začnú prihnojovať pistáciovníky prírodným hnojivom s použitím opadaných listov pistáciovníkov. V polovici januára a počas februára začnú prerezávať vetvy, aby strom získal ideálny tvar aby mal dostatok slnka a dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
Pre budúci zber mastichovej živice je potrebné pripraviť pôdu pod stromami. Od polovice júna a začiatkom júla sa pôda okolo stromov čistí a vyrovnáva sa terén okolo kmeňov stromov tak, aby sa odkvapkaná masticha dala ľahko zbierať. Proces čistenia sa robí v pravidelných kruhoch okolo kmeňa. Vopred pripravená pôda sa posype bielym práškom z rozmletého kameňa, ktorý sa rozprestrie pravidelne tak, aby vytvoril hladký povrch.
Kentos, ako sa nazývajú malé zárezy do kôry pistáciovníkov, sú najdôležitejšou fázou výroby. Zárezy sa robia v júli a auguste, niekedy sa pokračuje až do konca septembra. Pomocou malého ostrého nástroja s drážkami na koncoch, ktorý nazývame kentitiri, sa robia zárezy do kôry stromov na hlavných vetvách. Začína sa v najnižších častiach kmeňa a pokračuje sa v horných vetvách. Masticha kvapká zo zárezov a padá na pripravenú pôdu pod stromami. Kvapky začínajú tuhnúť 15 – 20 dní od prvého zárezu. Najprv sa zbierajú veľké kúsky mastichy, tzv. pítes. Ostatné kúsky sa zmetú na hromadu alebo sa ručne zbierajú. Masticha sa potom ukladá do drevených bední na chladné miesto, kde sa živica podrobne čistí, aby bola pripravená na ďalšie použitie.
Stojí za zmienku, že výrobný proces mastichy na Chiose sa od historickej tradície prakticky nezmenil.
Ďalšie informácie o Chioskej mastiche
Kompletná ponuka mastichových produktov.