V prírode nastáva zima a s ňou pravidelný čas pokoja a spánku. Toto obdobie vnímame my, ľudia, okrem iného aj v spojení s jeseňou ľudského života a starnutím organizmu. Prečo sa však objavuje, čo ho spôsobuje? A môžeme ho oddialiť?
MÔŽU ZA TO VOĽNÉ RADIKÁLY
Z vedeckého hľadiska sa ľudský organizmus prirodzene opotrebuje vplyvom tzv. oxidatívneho alebo oxidačného stresu. Ide o proces, pri ktorom vznikajú kyslíkové radikály (atómy kyslíka obsahujúce nespárovaný elektrón) ako produkty oxidačno-redukčných chemických dejov prebiehajúcich v organizme. V prítomnosti kyslíka sa na miesto nepárového elektrónu okamžite naviaže molekula kyslíka a vzniká peroxylový radikál, ktorý sa usiluje z inej zlúčeniny získať chýbajúci elektrón. Tým vytvára iný voľný radikál. Táto reťazová reakcia je prerušená buď väzbou dvoch radikálov na seba, alebo reakciou s antioxidantom. Kyslíkové radikály pôsobia v tele dvojitým spôsobom.
1. Pozitívne účinky
Pozitívne prispievajú k antimikrobiálnej obrane (detoxikácii) tela, pretože ničia cudzorodé mikroorganizmy, ktoré do neho preniknú. Ľudský organizmus dokáže využívať voľné radikály rôznym spôsobom, napr. biele krvinky obsahujú veľa voľných radikálov, ktorými zabíjajú mikroorganizmy, kvasinky, parazity; T-bunky ničia pomocou voľných radikálov nádorové bunky, osteoklasty remodelujú kosť, atď. Určité množstvo voľných kyslíkových radikálov teda v tele treba.
2. Oxidačný stres
Problémom našej doby je fakt, že množstvo kyslíkových radikálov, ktoré sa dostávajú do nášho organizmu, mnohonásobne prevyšuje ich nevyhnutnú potrebu. Voľné radikály v prírode v dôsledku ľudskej činnosti stále pribúdajú a v súčasnosti sa často porušuje rovnováha medzi nimi a antioxidantmi, likvidujúcimi voľné radikály. Prevaha voľných radikálov nad antioxidantmi je teda pravou príčinou vyššie spomenutého oxidačného stresu.
Oxidačný stres je rizikový stav, ktorý poškodzuje tkanivá a genetický materiál buniek. Je zodpovedný za rozvoj mnohých ochorení. Voľné radikály, zjednodušene povedané, poškodzujú biomolekuly. Tieto poškodenia sú príčinou vzniku ochorení. Urýchľujú (podporujú) starnutie, zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, významne prispievajú k vzniku a priebehu diabetes, očných chorôb (napr. šedého zákalu), zápalov, nádorov, mnohých pľúcnych, kožných a neurodegeneratívnych chorôb (napr. Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby). Ďalej zapríčiňujú poruchy imunity, podporujú vírusové infekcie, hrajú rolu u niektorých intoxikácií, podieľajú sa napr. na reumatickom zápale kĺbov, spolupôsobia pri eklampsii, spôsobujú mužskú neplodnosť.
Kde sa berú?
Zdrojom väčšieho počtu kyslíkových radikálov v organizme je znečistené životné prostredie oxidmi dusíka (NOx), výfukovými plynmi a smogom (SO2), ďalej cigaretový dym, prepálené tuky a v neposlednom rade alkohol. Voľné radikály vznikajú aj po intenzívnej námahe, napr. u športovcov.
ZDATNÍ PROTIVNÍCI
Zvýšený výskyt kyslíkových radikálov v tele je možné eliminovať pomocou látok s antioxidačným potenciálom, ako je napr. vitamín C, E, A, beta-karotén a ďalšie. Je však nevyhnutné zdôrazniť, že nie každý antioxidant dokáže odstrániť každý voľný radikál. Preto sa dnes uznáva, že antioxidačná terapia musí obsahovať viac antioxidantov, aby pokryla celú škálu rôznych voľných radikálov.
- antioxidanty sa právom považujú za efektnú terapiu proti predčasnému starnutiu a opotrebovaniu organizmu.
- starnutím klesá zásoba antioxidantov, čím sa zvyšuje toxická záťaž a človek ľahšie ochorie na rôzne choroby, ktoré sú spôsobené voľnými radikálmi. Zatiaľ čo u mladých ľudí je vhodná suplementácia antioxidantmi len v určitých prípadoch a stavoch (vrcholový športový výkon, ťažký úraz, a pod.), u starých ľudí by antioxidačná podpora organizmu mala byť pravidlom, ktoré predĺži a skvalitní ich život.
Vyváženým, čisto prírodným zdrojom vitamínov a ďalších antioxidačne pôsobiacich látok je z prípravkov Energy napríklad Revitae a Vitaflorin.
Článok sme prevzali z webu spoločnosti Energy s.r.o.
Ďalšie zaujímavé články: